Connect with us

ENTERTAINMENT

2022 BAFTA Awards: Full winners list of the 75th annual British Academy Film Awards

Published

on

The BAFTA Awards were presented on March 13 by the British Academy of Film and Television Arts (BAFTA).

The ceremony at London’s Royal Albert Hall returned to an in-person event after going virtual in 2021 due to the pandemic.

Dune — which went into the ceremony with 11 nominations — dominated the craft categories, winning five awards in total, including for cinematography, special visual effects, sound, original score, and production design. The Power of the Dog, which had eight nominations, won best film and best director.

Also claiming two wins was CODA — for best-supporting actor (Troy Kotsur) and best original screenplay — and West Side Story, for supporting actress (Ariana DeBose) and casting.

The other performance categories went to Will Smith for leading actor in King Richard and, in perhaps the evening’s most unexpected result, Joanna Scanlan for After Love.

See the full list of winners below.

Best Film
Belfast
Don’t Look Up
Dune
Licorice Pizza
The Power Of The Dog

Leading Actress
Joanna Scanlan, After Love – WINNER
Lady Gaga, House Of Gucci
Alana Haim, Licorice Pizza
Emilia Jones, CODA
Renate Reinsve, The Worst Person In The World
Tessa Thompson, Passing

Director
The Power Of The Dog, Jane Campion – WINNER
After Love, Aleem Khan
Drive My Car, Ryûsuke Hamaguchi
Happening, Audrey Diwan
Licorice Pizza, Paul Thomas Anderson
Titane, Julia Ducournau

Leading Actor
Will Smith, King Richard – WINNER
Adeel Akhtar, Ali & Ava
Mahershala Ali, Swan Song
Benedict Cumberbatch, The Power Of The Dog
Leonardo Dicaprio, Don’t Look Up
Stephen Graham, Boiling Point

Animated Film
Encanto – WINNER
Flee
Luca
The Mitchells Vs The Machines

Production Design
Dune, Patrice Vermette, Zsuzsanna Sipos – WINNER
Cyrano, Sarah Greenwood, Katie Spencer
The French Dispatch, Adam Stockhausen, Rena Deangelo
Nightmare Alley, Tamara Deverell, Shane Vieau
West Side Story, Adam Stockhausen, Rena Deangelo

Documentary
Summer Of Soul (Or, When The Revolution Could Not Be Televised) – WINNER

Becoming Cousteau
Cow
Flee
The Rescue

Original Screenplay
Licorice Pizza, Paul Thomas Anderson – WINNER

Being The Ricardos, Aaron Sorkin
Belfast, Kenneth Branagh
Don’t Look Up, Adam Mckay
King Richard, Zach Baylin

Adapted Screenplay
CODA, Siân Heder – WINNER

Drive My Car, Ryûsuke Hamaguchi
Dune, Eric Roth, Jon Spaihts, Denis Villeneuve
The Lost Daughter, Maggie Gyllenhaal
The Power Of The Dog, Jane Campion

Outstanding British Film
Belfast – WINNER

After Love
Ali & Ava
Boiling Point
Cyrano
Everybody’s Talking About Jamie
House Of Gucci
Last Night In Soho
No Time To Die
Passing

Supporting Actor
Troy Kotsur, CODA – WINNER

Mike Faist, West Side Story
Ciarán Hinds, Belfast
Woody Norman, C’mon C’mon
Jesse Plemons, The Power Of The Dog
Kodi Smit-Mcphee, The Power Of The Dog

Film Not In The English Language
Drive My Car – WINNER

The Hand Of God
Parallel Mothers
Petite Maman
The Worst Person In The World

Costume Design
Cruella, Jenny Beavan – WINNER

Cyrano, Massimo Cantini Parrini
Dune, Robert Morgan, Jacqueline West
The French Dispatch, Milena Canonero
Nightmare Alley, Luis Sequeira

Supporting Actress
Ariana DeBose, West Side Story – WINNER

Caitríona Balfe, Belfast
Jessie Buckley, The Lost Daughter
Ann Dowd, Mass
Aunjanue Ellis, King Richard
Ruth Negga, Passing

EE Rising Star Award (voted for by the public)
Lashana Lynch – WINNER

Ariana DeBose
Harris Dickinson
Millicent Simmonds
Kodi Smit-Mcphee

Outstanding Debut By A British Writer, Director Or Producer
The Harder They Fall, Jeymes Samuel (writer/director) [Also written by Boaz Yakin] – WINNER
After Love, Aleem Khan (writer/director)
Boiling Point, James Cummings (writer), Hester Ruoff (producer) [also written by Philip Barantini and produced by Bart Ruspoli]
Keyboard Fantasies, Posy Dixon (writer/director), Liv Proctor (producer)
Passing, Rebecca Hall (writer/director)

Casting
West Side Story, Cindy Tolan – WINNER

Boiling Point, Carolyn Mcleod
Dune, Francine Maisler
The Hand Of God, Massimo Appolloni, Annamaria Sambucco
King Richard, Rich Delia, Avy Kaufman

Make Up & Hair
The Eyes Of Tammy Faye, Linda Dowds, Stephanie Ingram, Justin Raleigh – WINNER
Cruella, Nadia Stacey, Naomi Donne
Cyrano, Alessandro Bertolazzi, Siân Miller
Dune, Love Larson, Donald Mowat
House Of Gucci, Frederic Aspiras, Jane Carboni, Giuliano Mariana, Sarah Nicole Tanno

Original Score
Dune, Hans Zimmer – WINNER

Being The Ricardos, Daniel Pemberton
Don’t Look Up, Nicholas Britell
The French Dispatch, Alexandre Desplat
The Power Of The Dog, Jonny Greenwood

Sound
Dune, Mac Ruth, Mark Mangini, Doug Hemphill, Theo Green, Ron Bartlett – WINNER

Last Night In Soho, Colin Nicolson, Julian Slater, Tim Cavagin, Dan Morgan
No Time To Die, James Harrison, Simon Hayes, Paul Massey, Oliver Tarney, Mark Taylor
A Quiet Place Part II, Erik Aadahl, Michael Barosky, Brandon Proctor, Ethan Van Der Ryn
West Side Story, Brian Chumney, Tod Maitland, Andy Nelson, Gary Rydstrom

Editing
No Time To Die, Tom Cross, Elliot Graham – WINNER

Belfast, Úna Ní Dhonghaíle
Dune, Joe Walker
Licorice Pizza, Andy Jurgensen
Summer Of Soul (Or, When The Revolution Could Not Be Televised), Joshua L. Pearson

Cinematography
Dune, Greig Fraser – WINNER

Nightmare Alley, Dan Laustsen
No Time To Die, Linus Sandgren
The Power Of The Dog, Ari Wegner
The Tragedy Of Macbeth, Bruno Delbonnel

Special Visual Effects
Dune, Brian Connor, Paul Lambert, Tristan Myles, Gerd Nefzer – WINNER

Free Guy, Swen Gillberg, Brian Grill, Nikos Kalaitzidis, Daniel Sudick
Ghostbusters: Afterlife, Aharon Bourland, Sheena Duggal, Pier Lefebvre, Alessandro Ongaro
The Matrix Resurrections, Tom Debenham, Hew J Evans, Dan Glass, J. D. Schwaim
No Time To Die, Mark Bokowski, Chris Corbould, Joel Green, Charlie Noble

British Short Film
The Black Cop, Cherish Oteka – WINNER

Femme, Sam H. Freeman, Ng Choon Ping, Sam Ritzenberg, Hayley Williams
The Palace, Jo Prichard
Stuffed, Theo Rhys, Joss Holden-Rea
Three Meetings Of The Extraordinary Committee, Michael Woodward, Max Barron, Daniel Wheldon

British Short Animation
Do Not Feed The Pigeons, Jordi Morera – WINNER
Affairs Of The Art, Joanna Quinn, Les Mills
Night Of The Living Dread, Ida Melum, Danielle Goff, Laura Jayne Tunbridge, Hannah Kelso

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

ENTERTAINMENT

Billboard Music Awards 2022: See the full winners list

Published

on

Billboard Music Awards 2022: See the full winners list

The 2022 Billboard Music Awards was held on Sunday night in Las Vegas, and it was a star-studded evening in celebration of music’s most chart-topping artists.

 Sean “Diddy” Combs served as the host and executive producer of the show MGM Grand Garden Arena in Las Vegas.

The show included performances from, Travis Scott, Bryson Tiller, Jack Harlow, Christian Combs, Teyana Taylor, Becky G, Burna Boy, Dan + Shay, Ed Sheeran, Elle King and Miranda Lambert, Florence + the Machine, Latto, Maxwell, Rauw Alejandro, and Silk Sonic among many others.

During the broadcast, Doja Cat was named top R&B artist and later won the best R&B album for Planet Her. Megan Thee Stallion was named top female rap artist. Glass Animals was named top rock artist, and also was honored with the Pepsi Mic Drop Moment for “Heat Waves.”

Below, see the full list of winners.

ARTIST AWARDS

Top Artist
Doja Cat
Drake (WINNER)
Olivia Rodrigo
Taylor Swift
The Weeknd

Top New Artist
Giv?on
Masked Wolf
Olivia Rodrigo (WINNER)
Pooh Shiesty
The Kid Laroi

Top Male Artist
Drake (WINNER)

Ed Sheeran
Justin Bieber
Lil Nas X
The Weeknd

Top Female Artist
Adele
Doja Cat
Dua Lipa
Olivia Rodrigo (WINNER)
Taylor Swift

Top Duo/Group
BTS (WINNER)

Glass Animals
Imagine Dragons
Migos
Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak)

Top Billboard 200 Artist
Adele
Drake
Juice WRLD
Morgan Wallen
Taylor Swift (WINNER)

Top Hot 100 Artist
Doja Cat
Drake
Justin Bieber
Olivia Rodrigo (WINNER)
The Weeknd

Top Streaming Songs Artist
Doja Cat
Drake
Lil Nas X
Olivia Rodrigo (WINNER)
The Weeknd

Top Song Sales Artist
Adele
BTS (WINNER)
Dua Lipa
Ed Sheeran
Walker Hayes

Top Radio Songs Artist
Doja Cat
Ed Sheeran
Justin Bieber
Olivia Rodrigo (WINNER)
The Weeknd

Top Billboard Global 200 Artist
Doja Cat
Ed Sheeran
Justin Bieber
Olivia Rodrigo (WINNER)
The Weeknd

Top Billboard Global (Excl. U.S.) Artist 
BTS
Dua Lipa
Ed Sheeran (WINNER)
Olivia Rodrigo
The Weeknd

Top Tour
Eagles (Hotel California Tour)
Genesis (The Last Domino? Tour)
Green Day, Fall Out Boy & Weezer (The Hella Mega Tour)
Harry Styles (Love on Tour)
The Rolling Stones (No Filter Tour) (WINNER)

Top R&B Artist
Doja Cat (WINNER)

Giv?on
Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak)
Summer Walker
The Weeknd

Top R&B Male Artist
Giv?on
Khalid
The Weeknd (WINNER)

Top R&B Female Artist
Doja Cat (WINNER)

Summer Walker
SZA

Top R&B Tour
Bruno Mars (Bruno Mars at Park MGM) (WINNER)

Omarion & Bow Wow (The Millennium Tour 2021)
Usher (The Vegas Residency)

Top Rap Artist
Drake (WINNER)

Juice WRLD
Lil Baby
Moneybagg Yo
Polo G

Top Rap Male Artist
Drake (WINNER)

Juice WRLD
Polo G

Top Rap Female Artist
Cardi B
Latto
Megan Thee Stallion (WINNER)

Top Rap Tour
J. Cole (The Off-Season Tour)
Lil Baby (The Back Outside Tour)
Omarion & Bow Wow (The Millennium Tour 2021) (WINNER)

Top Country Artist
Chris Stapleton
Luke Combs
Morgan Wallen
Taylor Swift (WINNER)
Walker Hayes

Top Country Male Artist
Chris Stapleton
Luke Combs
Morgan Wallen (WINNER)

Top Country Female Artist
Carrie Underwood
Miranda Lambert
Taylor Swift (WINNER)

Top Country Duo/Group
Dan + Shay (WINNER)

Florida Georgia Line
Zac Brown Band

Top Country Tour
Luke Bryan (Proud to Be Right Here Tour)
Eric Church (Gather Again Tour) (WINNER)
Chris Stapleton (All-American Road Show Tour)

Top Rock Artist
Glass Animals (WINNER)

Imagine Dragons
Machine Gun Kelly
Måneskin
Twenty One Pilots

Top Rock Tour
Genesis (The Last Domino? Tour)
Green Day, Fall Out Boy & Weezer (The Hella Mega Tour)
The Rolling Stones (No Filter Tour) (WINNER)

Top Latin Artist
Bad Bunny (WINNER)

Farruko
Kali Uchis
Karol G
Rauw Alejandro

Top Latin Male Artist
Bad Bunny (WINNER)

Farruko
Rauw Alejandro

Top Latin Female Artist
Kali Uchis (WINNER)

Karol G
Rosalía

Top Latin Duo/Group
Calibre 50
Eslabon Armado (WINNER)
Grupo Firme

Top Latin Tour
Bad Bunny (El Último Tour Del Mundo)
Enrique Iglesias & Ricky Martin (Live in Concert)
Los Bukis (Una Historia Cantada Tour) (WINNER)

Top Dance/Electronic Artist
Calvin Harris
David Guetta
Lady Gaga (WINNER)
Marshmello
Tiësto

Top Christian Artist
Carrie Underwood
Elevation Worship
for King & Country
Lauren Daigle
Ye (WINNER)

Top Gospel Artist
CeCe Winans
Elevation Worship
Kirk Franklin
Maverick City Music
Ye (WINNER)

ALBUM AWARDS

Top Billboard 200 Album
Adele, “30”
Doja Cat, “Planet Her”
Drake, “Certified Lover Boy”
Morgan Wallen, “Dangerous: The Double Album”
Olivia Rodrigo, “SOUR” (WINNER)

Top Soundtrack
“Arcane League of Legends”
“Encanto” (WINNER)
“In the Heights”
“Sing 2”
“Tick, Tick… Boom!”

Top R&B Album
Doja Cat, “Planet Her” (WINNER)

Giv?on, “When It’s All Said and Done… Take Time”
Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak), “An Evening With Silk Sonic”
Summer Walker, “Still Over It”
The Weeknd, “Dawn FM”

Top Rap Album
Drake, “Certified Lover Boy” (WINNER)

Moneybagg Yo, “A Gangsta’s Pain”
Rod Wave, “SoulFly”
The Kid Laroi, “F*ck Love”
Ye, “Donda”

Top Country Album
Florida Georgia Line, “Life Rolls On”
Lee Brice, “Hey World”
Taylor Swift, “Fearless (Taylor’s Version)”
Taylor Swift, “Red (Taylor’s Version)” (WINNER)
Walker Hayes, “Country Stuff: The Album”

Top Rock Album
AJR, “OK Orchestra”
Coldplay, “Music of the Spheres”
Imagine Dragons, “Mercury – Act 1”
John Mayer, “Sob Rock”
Twenty One Pilots, “Scaled and Icy” (WINNER)

Top Latin Album
Eslabon Armado, “Corta Venas”
J Balvin, “Jose”
Kali Uchis, :Sin Miedo (del Amor y Otros Demonios) ∞”
Karol G, “KG0516” (WINNER)
Rauw Alejandro, “Vice Versa”

Top Dance/Electronic Album
C418, “Minecraft – Volume Alpha”
FKA Twigs, “Caprisongs”
Illenium, “Fallen Embers” (WINNER)
Porter Robinson, “Nurture”
Rüfüs Du Sol, “Surrender”

Top Christian Album
Carrie Underwood, “My Savior”
CeCe Winans, “Believe for It”
Elevation Worship & Maverick City Music, “Old Church Basement”
Phil Wickham, “Hymn of Heaven”
Ye, “Donda” (WINNER)

Top Gospel Album
CeCe Winans, “Believe for It”
Elevation Worship & Maverick City Music, “Old Church Basement”
Maverick City Music, “Jubilee: Juneteenth Edition”
Maverick City Music & Upperroom, “Move Your Heart”
Ye, “Donda” (WINNER)

SONG AWARDS

Top Hot 100 Song
Doja Cat ft. SZA, “Kiss Me More”
Dua Lipa, “Levitating”
Olivia Rodrigo, “good 4 u”
The Kid Laroi & Justin Bieber, “Stay” (WINNER)
The Weeknd & Ariana Grande, “Save Your Tears”

Top Streaming Song
Dua Lipa, “Levitating”
Glass Animals, “Heat Waves”
Olivia Rodrigo, “good 4 u”
The Kid Laroi & Justin Bieber, “Stay” (WINNER)
The Weeknd & Ariana Grande, “Save Your Tears”

Top Selling Song
BTS, “Butter” (WINNER)

BTS, “Permission to Dance”
Dua Lipa, “Levitating”
Ed Sheeran, “Bad Habits”
Walker Hayes, “Fancy Like”

Top Radio Song
Dua Lipa, “Levitating” (WINNER)

Ed Sheeran, “Bad Habits”
Olivia Rodrigo, “good 4 u”
The Kid Laroi & Justin Bieber, “Stay”
The Weeknd & Ariana Grande, “Save Your Tears”

Top Collaboration
Doja Cat ft. SZA, “Kiss Me More”
Justin Bieber ft. Daniel Caesar & GIV?ON, “Peaches”
Lil Nas X ft. Jack Harlow, “Industry Baby”
The Kid Laroi & Justin Bieber, “Stay” (WINNER)
The Weeknd & Ariana Grande, “Save Your Tears”

Top Billboard Global 200 Song
Dua Lipa, “Levitating”
Ed Sheeran, “Bad Habits”
Olivia Rodrigo, “good 4 u”
The Kid Laroi & Justin Bieber, “Stay” (WINNER)
The Weeknd & Ariana Grande, “Save Your Tears”

Top Billboard Global (Excl. U.S.) Song 
BTS, “Butter”
Ed Sheeran, “Bad Habits”
Lil Nas X, “Montero (Call Me by Your Name)”
The Kid Laroi & Justin Bieber, “Stay” (WINNER)
The Weeknd & Ariana Grande, “Save Your Tears”

Top Viral Song
Doja Cat ft. SZA, “Kiss Me More” (WINNER)
Gayle, “Abcdefu”
Glass Animals, “Heat Waves”
Masked Wolf, “Astronaut In The Ocean”
Walker Hayes, “Fancy Like”

Top R&B Song
Doja Cat & The Weeknd, “You Right”
Giv?on, “Heartbreak Anniversary”
Justin Bieber ft. Daniel Caesar & Giv?on, “Peaches”
Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak), “Leave the Door Open” (WINNER)
WizKid ft. Justin Bieber & Tems, “Essence”

Top Rap Song
Drake ft. 21 Savage, Project Pat, “Knife Talk”
Drake ft. Future & Young Thug, “Way 2 Sexy”
Lil Nas X ft. Jack Harlow, “Industry Baby” (WINNER)
Masked Wolf, “Astronaut In The Ocean”
Polo G, “Rapstar”

Top Country Song
Chris Stapleton, “You Should Probably Leave”
Jason Aldean & Carrie Underwood, “If I Didn’t Love You”
Jordan Davis ft. Luke Bryan, “Buy Dirt”
Luke Combs, “Forever After All”
Walker Hayes, “Fancy Like” (WINNER)

Top Rock Song
Coldplay X BTS, “My Universe”
Elle King & Miranda Lambert, “Drunk (And I Don’t Wanna Go Home)”
Imagine Dragons, “Follow You”
Måneskin, “Beggin’” (WINNER) 
The Anxiety: Willow & Tyler Cole, “Meet Me at Our Spot”

Top Latin Song
Aventura x Bad Bunny, “Volví”
Bad Bunny, “Yonaguni”
Farruko, “Pepas”
Kali Uchis, “Telepatía” (WINNER)
Rauw Alejandro, “Todo De Ti”

Top Dance/Electronic Song
Elton John & Dua Lipa, “Cold Heart – PNAU Remix” (WINNER)

Farruko, “Pepas”
Regard x Troye Sivan x Tate McRae, “You”
Tiësto, “The Business”
Travis Scott & HVME, “Goosebumps”

Top Christian Song
Anne Wilson, “My Jesus”
Ye, “Hurricane” (WINNER)
Ye, “Moon”
Ye, “Off The Grid”
Ye, “Praise God”

Top Gospel Song
Elevation Worship & Maverick City Music ft. Chandler Moore & Naomi Raine, “Jireh”
Ye, “Hurricane” (WINNER)
Ye, “Moon”
Ye, “Off the Grid”
Ye, “Praise God”

Continue Reading

ENTERTAINMENT

Burna Boy performs ‘Last Last’ for first time at Billboard Music Awards

Published

on

Popular Nigerian singer, Damini Ogulu, popularly known as Burna Boy, performed his latest song, Last Last, for the first time at the Billboard Music Awards.

It was another first for the Ye crooner as he also made his debut BBMAs performance.

Last Last, which was released on Friday, was Burna Boy’s first single off his next album, Love Damini.

In a video shared on Billboard’s official page before the performance, Burna Boy talked about making his debut at the prestigious awards ceremony which held at MGM Grand Garden Arena in Las Vegas.

He said, “I’m gonna be turned up. I’m gonna be lit. I know that but I don’t know how it’s gonna turn out because it’s my first Billboard performance. ”

Watch pre-performance video below:

View this post on Instagram

A post shared by billboard (@billboard)

Burna Boy talked about love and heartbreak in ‘Last Last’, and will release Love, Damini in July, his birth month.

Continue Reading

ENTERTAINMENT

AMVCA 2022: Ramsey Noah’s Rattlesnake, Funke Akindele win big [Full list of Winners]

Published

on

The full list of winners at the Africa Movie Viewers Choice Awards (AMVCA) eighth edition, have emerged.

The AMVCA, which was held at the Eko Hotels, Lagos State, was hosted by IK Osakioduwa and South Africa’s Bonang Matheba.

Nigerian actress, Osas Ighodaro won the Best Dressed Female at the event, while Best Dressed Male was Denola Grey, each going home with a cash prize of N500,000.

Funke Akindele, who bagged nine nominations, won Best Actress in a comedy, while Broda Shaggi won Best Actor.

Producer and actress, Teniola Aladese won the Trailblazer award with a cash prize of one million naira, and also an extra gift of $2,000 dollars from the Hollywood star, Tasha Smith.

This year’s award has a new category- ‘Best social media content creator’, which was won by ‘Oga Sabinus’.

Here is a full list of winners for the AMVCA 2022:

Best actress in a comedy – Funke Akindele Bello (Omo Ghetto: The Saga).

Best actor in a comedy – Samuel Perry ‘Broda Shaggi’ (Dwindle).

Best actress in a drama – Osas Ighodaro (Rattlesnake).

Best actor in a drama – Stan Nze (Rattlesnake: The Ahanna Story).

Best supporting actress – Omowunmi Dada (Country Hard).

Best supporting actor – Odunlade Adekola (Jankariwo).

Best Director: Ramsey Nouah (The Rattlesnake)

Best overall movie: Amina (by Izu Ojukwu and Okey Ogunjiofor)

Best short film or online video – Taiwo Ogunnimo (I am the prostitute Mama described)

Best Indigenous language (Yoruba) – Alaise – David Akande, Demola Yusuf, Edgard Leroy

Best indigenous language (Hausa) – Voiceless – Rogers Ofime

Best Indigenous language (Igbo) – Nne-Ka – Uche Nnanna Maduka

Best Indigenous language (Swahili) – Obambo (Freddy Feruzi)

Best art director (Movie or TV Series) Tunji Afolayan – Amina

Best costume designer – Millicent T. Jack (Amina)

Best lighting designer – Matthew Yusuf (Nneka the pretty serpent).

Best picture editor: Tunde Apalowo (Maria Ebun Pataki)

Best sound editor: Jim Lively and James Nelson (Amina)

Best sound track – Pascal Aka, Raquel – Gold Coast Lounge

Best Makeup – Balogun Abiodun ( Omo Ghetto The Saga).

Best Writer: Oiseomaye, Donald Tombia, Biodun Stephen (Introducing the Kujus).

Best Cinematographer: Muhammed Atta Ahmed (Rattle Snake).

Best movie Southern Africa: Hairareb – Dantagos Jimmy Melani.

Best movie East Africa: The Girl In The Yellow Jumper – Morocco Omari

Best movie West Africa: Collision Course – Bolanle Austen-Peters, Joseph Umoibom

Best Television series: (Drama or Comedy) The Mystic River – Rogers Ofime.

The Multichoice talent factory: Engaito by Daisy Masembe

Best Documentary: If Objects Could Speak – Saitabao Kaiyare, Mumo Liku Elena Schilling, Daniela Fritz, Ann Katrina Boberg.

Best social online content creator – Oga Sabinus

Best Africa Magic Original Drama series: Rishante – Dimbo Atiya.

Best Africa Magic Original Comedy series: The Johnsons – Roger Ofime.

Industry Merit Award – Taiwo Ajayo-Lycett

Continue Reading
Advertisement

Latest News

Advertisement

Trending